Sağlık Bültenine Kaydet →
Sağlık Burada Yaşanır !

Teknoloji →

Yeni Bir Görüntü Formatı mı Geliyor: Yine Bir Trumbull Mucizesi?

Pek çok ünlü filmin özel efekt yönetmeni olan Douglas Trumbull kendi geliştirdiği "showscan" teknolojisinden sonra yeni bir görüntü formatını daha film üreticileri ve izleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyor.
Yeni Bir Görüntü Formatı mı Geliyor: Yine Bir Trumbull Mucizesi?

 

 

Stenley Kubrick’in “2001: Bir Uzay Macerası”, Steven Spielberg’ün “Üçüncü Türle Yakınlaşmalar”, Riddley Scott’ın “Bıçak Sırtı”, Terence Mallick’in “Hayat Ağacı” gibi muhteşem filmlerin özel efektlerinin yaratıcısı olan Douglas Trumbull film teknolojisine yeni bir soluk getirmeye karar vermiş gibi görünüyor. Uluslararası CNN televizyonu ile bir görüşme yapan Trumbull, yeni bir film formatı üzerinde çalıştığını açıkladı.

70’lerin sonu ve 80’lerin başında yine Trumbull tarafından geliştirilen showscan teknolojisi filmlerin yüksek çözünürlükte ve eskisine göre 5 kat daha yüksek frame hızı (120 fps) ile kaydedilmesini sağlamıştı. Nitekim Universal stüdyolarında çekilen “Geleceğe Dönüş” film serisinin başarısının ardında yatan küçük ama önemli ayrıntılardan biri de Trumbull tarafından geliştirilen söz konusu showscan teknolojisiydi.

Trumbull yine iş başında ve yine bir yenilik peşinde. Yeni film formatının hünerlerini göstermek için bir kısa film hazırlayan Trumbull, yüksek frame hızı, 4K dijital detay, 3 boyutlu görüntü ve daha geniş bir görüntü alanı özelliğine sahip bu yeni format için eski çalıştığı firma IMAX’a atıfta bulunarak, “IMAX’tan bile daha üstün” dedi.  Açıkçası zamanında showscan teknolojisinin daha fazla ilgi çekmesi bekleniyordu ancak süreç içerisinde ne film üreticilerinden ne de izleyicilerden hak ettiği ilgiyi görmedi. Ancak bu sefer, Trumbull 3 boyutlu film endüstrisi ve gelişen sinema efektleri uygulamaları sayesinde ürettiği yeni formatın daha çok ilgi göreceğine emin gibi görünüyor.

Yorumlar

Yorum Yazın →
Adınız :

E-Posta Adresiniz :

Yorumunuz :

Son Eklenen Foto Haberler
Cinsellik

1 dakikada boşalıyor musunuz?
Erken boşalmanın tanımı yapıldı. İşte o açıklama...

Cinsel ilişkiye hazırlıklı olun
Cinsel ilişkiye hazırlıklı olun

Neden sekse ihtiyacımız var
Sizi ısıtan, hastalıklardan koruyan ve stresinizi azaltan seksin diğer yararları...

Magazin

Özlem TEKİN'den koltuk değnekli konser
ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 18’inci Başar Şenlikleri kapsamında sevenleriyle buluşan rock müzik sanatçısı Özlem Tekin, tarak kemiğinin kırık olması nedeniyle koltuk değnekleriyle sahneye çıktı.

Playboydan Eurovisiona
Eurovision finalistinin cesur pozları konnuşuluyor

Kendimi seks işçisi gibi hissettim
Kendimi seks işçisi gibi hissettim

Güzeller